11/29/2012

Roll20 - Czyli prowadzimy sesję online


Wśród graczy RPG coraz więcej popularności zdobywa strona Roll20, czyli program/community dzięki któremu w bardzo prosty sposób można prowadzić wirtualne sesje wraz z przyjaciółmi.

Zapewne powiecie teraz "Eeeee, już próbowałem różne takie programy i było do kitu, nie da się dobrze prowadzić sesję przez neta." Cóż, powiem wam tylko tyle - mylicie się... bo Roll20 jest po prostu świetny!


Kotleto i Gaovo odpoczywają spokojnie w lesie, a tymczasem Zielonoskórzy....

Rozpoczęcie zabawy w Roll20 to kwestia kilku... minut, zakładamy darmowe konto na oficjalnej stronie, oglądamy krótki filmik przedstawiający podstawowe opcje dla MG, zapraszamy kilku przyjaciół i... to wszystko! Interface programu jest tak intuicyjny że przygody i zdarzenia można praktycznie tworzyć na poczekaniu, dowód? Dla próby rozegrałem dwie króciutkie przygody dla dwóch osób, celem było wyczyszczenie podziemi z pewnego demonicznego kultu - ot, typowy Dungeon Crawl, ustawianie przeciwników czy pomieszczeń trwa sekundy a do dyspozycji mamy tytaniczną wręcz bibliotekę figurek, map i ozdób. A jeśli nie możemy znaleźć tego, czego potrzebujemy? Nic prostszego, otwieramy folder na naszym komputerze gdzie mamy np. zapisaną ilustrację Smoczego Ogra z karabinem maszynowym, przeciągamy go do okna przeglądarki i nasz nowy przeciwnik ląduje prosto na stół gry, gdzie gracze już szykują bronie by stawić mu czoła.


Intuicyjność i elastyczność jest największą zaletą Roll20, możemy praktycznie wrzucać do programu całe narysowane w naszym domu mapy i w kilka sekund pojawiają się na oczach graczy, warto też odnotować że możemy w czasie sesji ustawiać nastrojową muzykę (Setki gotowych utworów do wyboru), efekty dźwiękowe (Bohaterowie pokonali smoka? Walnij im w słuchawkach głośny ryk ginącego jaszczura), możemy również tworzyć klimatyczne kartki lub notatki z wypisanymi celami zadań lub informacjami.

Trzej dzielni bohaterowie stawiają czoła Żywiołakowi który wyszedł z palącego się korytarza. Gaovo niestety nie miał szczęścia w walce, stał się o głowę krótszy.
A teraz najważniejsze - jakie systemy możemy prowadzić w Roll20? No, praktycznie wszystkie - osobiście prowadziłem swoją przygodę za pomocą Swords & Wizardry Whitebox i nie było żadnych problemów, ułożenie kart postaci zajęło kilka sekund. Łatwo też można prowadzić Warhammera, dowolny system d20 i Shadowrun'a. Za każdym razem jak startujemy jakąś kampanię, powstaje strona startowa dla naszej sesji od której wysyłamy link naszym znajomym by mogli się przyłączyć, znajduje się tam m.in wiadomość powitalna, opis kampanii, komentarze graczy i MG, logo a także opcja "reklamowania" naszej przygody by ściągnąć nowych graczy, to się nazywa prawdziwy "RPG'owy social network"!

Przykładowa karta postaci

Co jeszcze ma do zaoferowania Roll20 powinniście zobaczyć sami, a zobaczenie nic nie kosztuje, bo tak jak wspomniałem na początku - Roll20 jest w pełni darmowy.

Więc, do myszek Mistrzowie i układajcie przygody!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz