5/01/2013

Kronika - updateZapewne pamiętacie nie pamiętacie że jakiś czas temu zapowiedziałem mojego własnego retroklona, bazującego luźno na pierwszych edycjach D&D. Chciałbym tylko poinformować że prace idą ciągle do przodu, kolejne strony powoli dochodzą a poprzednie są non-stop poprawiane. Kilka osób już przegląda podręcznik i ocenia, na razie nie chcę publikować tutaj rezultatów z kilku powodów: nie ma jeszcze wszystkich rzeczy jakie chciałbym w podręczniku zobaczyć i są jeszcze błędy językowe/gramatyczne, które należy poprawić.


Niektórzy pewnie też zadają mi pytanie "po cholerę chcesz pisać jakiegoś erpega? I to na dodatek retroklona?", robię to z kilku powodów:

a) Lubię erpegi (ba....)
b) Sprawia mi to frajdę

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, a może nawet i jest to cel całej Kroniki:

c) Kronika ma zachęcić ludzi, do grania w RPG

Ostatni punkt jest właśnie myślą przewodnią całego systemu, zasady mają być proste, krótkie i elastyczne. Chcę by po przeczytaniu 30/40 stron każdy byłby zdolny poprowadzić swoje własne, epickie przygody, by ludzie zebrali swoich kumpli/kumpele, siedli przy stole i ubili kilka smoków :-)Kronika jest robiona ze wsparciem forum rpgmanufacture, pomagają mi również moi gracze, z którymi testuję system na żywo.
Sam system doznał kilku zmian od moich ostatnich postów, kilka rzeczy wypadło, kilkanaście doszło, oto krótka lista najważniejszych rzeczy jakie w podręczniku się znajdują lub znajdować będą:

 • Około 10 profesji i 5-6 ras.
 • Kilkadziesiąt zaklęć i mocy.
 • Dziesiątki atutów dające bohaterom "smaczku".
 • Bestiariusz.
 • Obszerna lista magicznych przedmiotów.
 • Pomysły na kampanie i przygody.
 • Porady dla graczy zaczynających przygodę z grami RPG.
 • Opisy fabularne pozwalające się wczuć w klimat high fantasy.


Są również plany dotyczące dalszego rozwoju zawartości Kroniki, ale o to na razie daleka przyszłość, priorytetem jest ukończenie i dopieszczenie głównego podręcznika.

Na koniec, kilka prac do Kroniki autorstwa GunarDAN'a (jego blog, gdzie możecie a nawet powinniście zobaczyć resztę jego prac, znajdziecie TUTAJ)
3 komentarze:

 1. Woohoo, jeszcze będzie z tego konkurencja dla TSOYa :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokojnie. Moje wsparcie będzie znacznie mniejsze niż w przypadku TSoY. Ale na pewno wartościowe:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie bądź taki skromny :)

  OdpowiedzUsuń