8/23/2013

Powrót: Blood


Jeden z niewielu wpisów na Jaskini poświęconych grom  PC  z pieca.

Ostatnio podjąłem się zadania przejścia wszystkich gier, w które grałem za młodu, ale nigdy nie ukończyłem. Po przekopaniu GOG'a, starych czasopism i innych cennych źródeł wiedzy w poszukiwaniu znajomych tytułów, natrafiłem wreszcie na pierwszą ofiarę.

Blood to FPS wydany w '97 przez 3D Realms i Monolith. Głównym bohaterem jest Caleb, sadystyczny, ponury, sarkastyczny (i martwy) rewolwerowiec. Ciężko określić gdzie i w jakim czasie dzieje się akcja Blood, choć fani sugerują że jest to rok 1940.

Blood opowiada o mrocznej krucjacie i zemście Caleba, który to został zabity przez swojego "mistrza" - Tchernoboga (tak, tego). Ofiarą zapomnianego boga jest również Ophelia, ukochana Caleba. Szkoda że fabuła została w grze przedstawiona tak szczątkowo, większości możemy się dowiedzieć jedynie z pliku .txt dołączonego do gry i z niektórych (tak, niektórych) rozdziałów w czasie samej rozgrywki.


A co do rozgrywki (bo to ona w oldskulowych strzelankach najważniejsza, right?) - jest wspaniała i brutalna. Cała gra jest podzielona na kilka rozdziałów, każdy nich zawiera kilka(naście) map. Poziomy to mistrzowska robota 3D Realms (EDIT: LaserGhost z CDA - Udział 3DR zakończył się długo przed skończeniem prac, kiedy jeszcze Blood nosił tytuł Horror 3D i był nieco inną grą.) - mamy tutaj wielkie i ponure miasta, zapomniane krypty pełne sekretów, mroczne, gotyckie zamki i nawiedzone lasy, jak i domostwa. A wszystko to jest wzbogacone przez świetne efekty dźwiękowe, muzykę i teksty Caleba (to szczególnie, Stephan Weyte ma niesamowity głos!). W czasie gry będziemy atakowani przez potwory z najgorszych koszmarów - kapłanów Tchernoboga rzucających łaciną (chyba? Ciężko mi stwierdzić co to za język), zombi, ogary, gargulce, demony i... nawet śmierć we własnej osobie. Ale nie ma się czego bać, Caleb ma do dyspozycji całkiem pokaźną zbrojownie:

1. Widły - pierwsza broń w grze, idealna jeśli chcemy szybko zginąć.

2. Pistolet na flary - jeden strzał podpala przeciwnika żywcem, w czasie gdy on ryczy z bólu, muahahaha. Jest również alternatywny strzał, który wypuszcza kilka flar jednocześnie, powodując tym samym potężny, ognisty wybuch.

3. Strzelba - prawdopodobnie najczęściej używana broń w grze, ponieważ łatwo zdobyć amunicję (niemal każdy mnich Tchernoboga nosi magazynek przy sobie). Można strzelać normalnie, lub wypuścić dwa strzały jednocześnie.

4. Tommy Gun - silny, lecz pożera amunicję jak smok... Po naciśnięciu strzału alternatywnego, Caleb wypuszcza szaloną serię we wszystkie strony.

5. Wyrzutnia napalmu - mówiąc prościej, typowa wyrzutnia rakiet. Używaj strzału alternatywnego TYLKO jeśli stoisz na otwartej przestrzeni o powierzchni kilku lat świetlnych, ponieważ wypuszcza kulę ognia, tworząca kolejne kule ognia, które tworzą kolejne kule ognia... no, i tak dalej.

6. Dynamit - wymaga trochę wprawy, ale to niezwykle dobra broń. Ma również dwie, alternatywne wersje: dynamit zbliżeniowy i dynamit detonowany pilotem.

7. Puszka Aerozolu - każdy gimnazjalista wie, jaką frajdę sprawia puszka z łatwopalnym materiałem + zapalniczka. Caleb może również podpalić samą puszkę i rzucić ją niczym bombę. Niestety, wg. mnie to dość kiepska i powolna broń, nawet w walce z podstawowymi przeciwnikami...

8. Działko Tesli - moim zdaniem najlepsza broń w grze. Działko wysyła serię pocisków elektrycznych. Jeden, pełny magazynek starczy by zabić większość bossów w grze... Strzał alternatywny wysyła ogromną falę uderzeniową, która rozrywa wszystko na swojej drodze, nie radzę tego używać w ciasnych korytarzach.

9. Life leech - ta broń będzie Ci się śnić po nocach... Wielki kij z okrwawioną czaszką na końcu, która spogląda cały czas na graczy z przerażającym uśmiechem. "Pijawka życia" strzela serią kul energetycznych, jako amunicję używa "zagubionych dusz", jeśli się skończą - używa życia gracza. Pijawkę można również postawić na ziemię, by ochraniała gracza niczym automatyczne działko. Prawie nigdy nie korzystałem z tej broni, mimo szpanerskich wybuchów w czasie strzelania, wydawało mi się że zadaje niewiele obrażeń.

10. Lalka voodoo - heh, zabawna rzecz. Caleb może dźgać lalkę by powoli, lecz skutecznie, zabijać przeciwników widocznych na ekranie. W "strzale" alternatywnym, Caleb przebija lalkę na wylot, wskazuje na wszystkich przeciwników ręką i... wszyscy umierają.
Dzięki modowi "Transfusion" gra dostaje drugą młodość... prawie
A co do "kampanii" w grze, jest ona podzielona na kilka rozdziałów (UWAGA! SPOILERY!):

The way of all Flesh - "I live... AGAIN!!" Pierwszy, sławetny rozdział, posiada wiele wspaniałych map (pędzący pociąg, szatański lunapark) i świetnie wprowadza w rozgrywkę. Na końcu odnajdujemy Ophelię ukrzyżowaną na diabelskim monumencie i toczymy walkę z białym demonem. Czas rozpocząć zemstę!

Even Death May Die - "I'm going to need a bigger boat" Rozpoczyna się w arktycznym otoczeniu, a kończy na walce z królową pająków. Fabuła stoi.

Farewell to Arms - "I'm gonna paint this town REEED" Głównie miejska sceneria. Na końcu toczymy bitwę z Cerberem, Caleb wsadza psowi dynamit do brzucha, detonuje i kąpie się w krwi. Jest wesoło, fabuła stoi.

Dead Reckoning - "I'm the man with the gun" Najbardziej "koszmarny" rozdział jeśli chodzi o scenerię (mroczne laboratorium, wnętrzności gigantycznego potwora). Jest to również jedyny rozdział, który zaczyna jak i kończy się filmikiem. A na końcu, wreszcie, walka (paskudnie ciężka) z mistrzem Caleba i dobre, lecz bardzo ponure zakończenie (bo co ma robić samotny, prawie-martwy człowiek w zniszczonym świecie?). W końcowej scenie, do Caleba przychodzi czciciel Tchernoboga i dziękuje bohaterowi za zabicie boga i uwolnieniu go i wielu innych od męki, lecz Caleb podnosi jedynie swój karabin i zabija człowieka, po czym odchodzi.

Post Mortem - "Everybody, loves somebody, sometime... not me baby" Kolejny rozdział, który przybył wraz z rozszerzeniem "Plasma Pack". Nowi przeciwnicy (zieloni zakonnicy, rzucający dynamitem, ogniste rośliny), nowe, dobrze zrobione poziomy, alternatywne tryby działania dla wszystkich broni i... brak jakichkolwiek cutscenek i konkretnego zakończenia! Na końcu toczymy bitwę z czerwonymi mnichami (którzy są tak naprawdę nowymi "wybrańcami"), którzy potrafią się zamieniać w "bestie". Zabijamy, dotykamy znaku, napisy końcowe. Błe...

Cryptic Passage - Dodatkowy (i ostatni) rozdział, nie jestem pewien z którym dodatkiem on przychodzi... (EDIT: Został stworzony przez Sunstorm Interactive, to jedyne oficjalne rozszerzenie tej gry, które nie zostało wykonane przez twórców Blood) Caleb tym razem zwiedza bardzo zróżnicowane rejony. Wzgórza, doki, krypty a nawet... kosmos, gdzie toczymy walkę z dwoma Cerberami (tak, brak tutaj nowych bossów). Na końcu Caleb odnajduje antyczny pergamin z dziwnymi zapiskami i kontynuuje swoją mroczną wyprawę.

Przejście absolutnie całego Blood (są również sekretne etapy) zajęło mi całkiem sporo czasu, mimo że to "tylko" FPS - dzisiaj ten gatunek gier zabiera nam najwyżej kilka godzin i przechodzi się sam. Dlatego uważam Blood za grę świetną, szczególnie polecam granie w nocy, ze słuchawkami na uszach, krzyk atakującej nas "śmierci" w akompaniamencie muzyki pod postacią śpiewów małych dzieci pozostaje na długo w pamięci.

A jeśli grafika build engine budzi u was odruch wymiotny (czemu?) to nie pozostaje wam nic innego, jak czekać na oficjalny remake zapowiedziany rok temu. Tak, będzie (chyba) remake. Oby.

Wpis można również przeczytać na mym blogu CD-Action. Jest częścią serii mojego "powrotu" w tamte rejony.4 komentarze:

 1. Oj grało się grało, po lanie pamiętne zmagania.. ech. Z tym rimejkiem jakaś szemrana sprawa była coś mi się w głowie kołacze więc chyba nie prędko pogramy w nowej oprawie ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, pan Silverman MA szansę odkupić prawa do Blooda. Cóż... jedynie MA szansę. No nic, jestem dobrej myśli.

   Usuń
  2. Hmm a czy to nie on właśnie coś już rok temu nie działał w tym kierunku? Skoro się przez rok nie udało... to marnie to widzę ;)

   Usuń
 2. Zawsze można jeszcze sięgnąć po Blood 2 jeżeli komuś mało.

  OdpowiedzUsuń