8/11/2014

Kosmiczne Fenomeny

Ilustracja: Jörn P. Meier
Kolejny rozdział z tłumaczonej gry "SpacePirates".

Kosmos nie jest pusty, jest przepełniony kosmicznymi fenomenami. Niewiele z nich zostało w pełni przebadanych. Ciągle pojawiają się nowe, a stare znikają. Poniżej znajduje się krótka i niepełna lista najbardziej znanych fenomenów, oznaczonych na mapie gwiezdnej.

BadPlanets
W rejonie zwanym "BadPlanets" planety ŻYJĄ. I są naprawdę złe. Większość planet ma skalną powierzchnię i strzela z wulkanów w przelatujące statki.

Planety o bardziej stałej budowie rzucają w statki meteoroidami lub innymi obiektami, które się nawiną na orbitę. Robią w ten sposób niezły chaos w układzie słonecznym. Planety łączy jedno: mają chętkę na obiad ze statków kosmicznych.

Pas grabowy
Pas Grabowy jest ulubioną kryjówką piratów, ponieważ duże statki Rady Handlowej nie są w stanie tam latać. Pas składa się ze sporych, stabilnych meteoroidów i resztek planety, wysadzonej w wojnie z Glukonami.

Mgławica Ghomina
Mgławica Ghomina znajduje się w sferze wolnego handlu. Jest idealną kryjówką dla wszystkich typów spod ciemnej gwiazdy. Normalne sensory tam nie działają, nawigowanie w mgławicy i opuszczenie jej jest prawdziwą sztuką. Pilot musi polegać na swoim wyczuciu i dobrym wzroku.

Wielka mgławica spiralna Trull
Ta wielka mgławica zawiera w sobie mały układ słoneczny. Mgławica paraliżuje całą elektronikę statków, tylko statki ze specjalną osłoną mogą tam latać. Dlatego to miejsce jest idealną kryjówką i centralnym punktem działań rebeliantów.

Tunel Katpara
W przeciwieństwie do większości innych tuneli czasoprzestrzennych, Tunel Katpara jest wystarczająco duży i stabilny, by przepuścić statek. Dzięki tym właściwościom wysłano tunelem wiele sond badawczych. Mimo, że od żadnej nie otrzymano jeszcze sygnału, naukowcy, dzięki pomiarom i badaniom, są pewni, że Tunel Katpara zawsze prowadzi w jedno i to samo miejsce.

Fioletowe dziury / Tęcza plazmowa 
Fioletowe dziury są prawdopodobnie najbardziej kolorowym i romantycznym fenomenem galaktyki. Zawsze występują w parach, które są połączone miedzy sobą tęczą plazmy. Fenomen ten jest ulubionym celem podróży kochanków w czasie miesiącu miodowego. Statki przelatujące przez tęczę mienią się wszystkimi kolorami.

Przesunięcie czasoprzestrzeni
Jednym z największych fenomenów jest przesunięcie czasoprzestrzeni, znajduje się ono w neutralnej strefie i ma objętość 30x40 lat świetlnych. Fenomen pojawił się 600 lat temu i rósł w zastraszającym tempie, lecz obecnie się ustabilizował. Mieni się wszystkimi możliwymi kolorami i wyrzuca ze swojego centrum różne, nieregularne elektroniczne śmieci. Linia pomiędzy czasem i przestrzenią zaciera się wewnątrz tego fenomenu. Czas nie zawsze biegnie liniowo, nie musi nawet biec do przodu. Przestrzeń również jest relatywna, odległości nie mają tutaj znaczenia. Na Javar 3 znajduje się jedna z wielu stacji badawczych zajmujących się badaniem przesunięcia czasoprzestrzeni.

Strefa nieprawdopodobieństwa
Pomimo wszystkich rachunków prawdopodobieństwa - istnieje strefa nieprawdopodobieństwa. Tutaj nie istnieją żadne prawdopodobieństwa. Wszelkie rechunki i fizyka kwantowa tutaj nie działają. To co wydaje się nieprawdopodobne, istnieje tutaj, a to co jest prawdopodobne, nie może się tutaj znajdować. Brzmi to nieprawdopodobnie, lecz prawdopodobnie tak mniej więcej to wygląda.

Biała dziura
Jedyna znana biała dziura znajduje się na granicy imperium Wagonów. Jest przeciwieństwem czarnej dziury i zamiast połykać obiekty - wypluwa te, które pojawiają się na horyzoncie zdarzeń. Dziura nie wypluwa całych planet, lecz jedynie ich części, dlatego tutejszy pas planetoid robi się coraz większy i gęstszy.

5 komentarzy:

  1. Najs! Każde z tych miejsc daje sporo możliwości :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo tych fenomenów, jak na razie dobrze się to czyta, a gra wydaje się być bardzo ciekawa :-)

    OdpowiedzUsuń