8/03/2014

Zapowiedź tłumaczenia: SpacePirates

Jest niedziela, wszyscy są wypoczęci (?) więc chyba nadszedł właściwy moment, by zapowiedzieć moje największe dotychczas planowane tłumaczenie.Czym jest SpacePirates?


SpacePirates jest darmową i lekko pokręconą grą fabularną w klimacie space opery, opowiadającej o kosmicznych piratach w stylu seriali animowanych i komiksów z lat 1980. Gra jest przeznaczona do jednostrzałów i krótkich kampanii, dlatego setting jest zwarty a zasady łatwe do nauczenia, do tego gra zachęca samych graczy do rozbudowywania przygody o dodatkowe elementy.

Postacie graczy są piratami, którzy włóczą się po podejrzanych knajpach wszechświata, pakują się w bójki z innymi piratami i utrzymują kontakty z podejrzanymi handlarzami, nieoficjalnymi wysłannikami rządu i tajemniczymi stowarzyszeniami. W swoim ledwo trzymającym się kupy statku kosmicznym szukają bogactwa i sławy, wypełniają przy tym nielegalne zlecenia, rabują inne statki, prowadzą szalone bitwy w kosmosie i odkrywają nowe kosmiczne zjawiska oraz planety. Nie mogą nikomu ufać, jako że każdy pracodawca i partner jest tak samo pokręcony i chciwi jak oni. Jakby tego było mało, są jeszcze poszukiwani przez Radę Handlową oraz Rząd i innych piratów-konkurentów.

Gra Fabularna


SpacePirates jest grą RPG, która potrzebuje graczy i prowadzącego. Gracze odgrywają załogę statku pirackiego, prowadzący planuje przygodę i wciela się w rolę wrogów oraz kontaktów. Pomimo dość przeciwnych ról, ważna jest współpraca w czasie gry, ponieważ tylko w ten sposób można zbudować ciekawe przygody. Gracze powinni wykorzystać przygodę stworzoną przez prowadzącego a ten powinien wykorzystać pomysły graczy.

Umiejętności postaci są przedstawione za pomocą profili, które zawierają wartości liczbowe. Im wyższa wartość, tym lepsza jest postać. SpacePirates wykorzystuje pulę dziesięciośniennych kości. Każda kostka ma 50% szans na powodzenie, oznacza to, że im więcej kostek może wyrzucić gracz, tym lepsze szanse ma na powodzenie w ciężkich sytuacjach. Trudność sytuacji (w zależności od okoliczności) jest określana przez prowadzącego. Postacie również uczą się w czasie gry i polepszają swoje zdolności.


Na tłumaczenie tego systemu (jak i dalszych) zbieram od chętnych osób dotacje. Celem jest nie tylko przyśpieszenie prac, ale i polepszenie jakości tekstu - opłacenie korektorów, "pożyczenie" ew. kolejnego tłumacza itp.

Gdy tylko będą ukończone kolejne, ciekawe urywki tekstu, wstawię je tutaj do przeczytania. Podręcznik jest obszerny (100+ stron) dlatego tłumaczenie będzie niestety trwać długo.

Autor: Jörn P. Meier

4 komentarze:

 1. Oho, to kiedy będziemy grać? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze walczę z czytaniem całego podręcznika, jakieś pierwsze 80 stron to czysty opis kosmosu, świata i podróży gwiezdnych. Niestety nie ma kosmicznych niziołków, ale za to są krasnoludy w power-armorach i misie-alkoholicy (tak...)

   Usuń
  2. Zastanówmy się nad kosmicznych niziołków (może w SP:Insider?).

   Usuń
 2. Miś alkoholik brzmi dobrze, zaklepuję ;)

  OdpowiedzUsuń