9/08/2014

Jak zostać miłośnikiem porąbanych filmów [Poradnik]


Witam wszystkich. Jeśli obserwowaliście mój blog w przeszłości, to zapewne wiecie, że interesuję się niszowymi i dziwnymi filmami. Prowadziłem serię Mindfu*k Movies, lecz ją przerwałem... z powodu własnego lenistwa.

W tym wpisie, zamiast przedstawiać dziwne i mało znane filmy, zachęcę was (oby) do szukania ich samemu oraz oglądania. Wielu ludzi również zadaje mi pytania w jaki sposób znajduję te wszystkie "dzieła", ten poradnik powinien odpowiedzieć na to odpowiedzieć.

Czego potrzebujesz:

1. Dostęp do internetu - jeśli to czytasz, to go masz.

2. Znajomość strony imdb.com - na niej będziemy szukać filmów.

3. Cierpliwość - będziesz musiał dużo czytać i klikać, aż trafisz na tzw. "good shit".

4. Odwaga - dlaczego? o tym później.

5. Możliwość ściągania plików torrent i wiedza na temat programów to umożliwiających - bądźmy szczerzy, nie kupisz wyszukanych tutaj filmów, przynajmniej nie w naszej części świata. Kiedyś widziałem jeden egzemplarz DVD "Tokyo Gore Police" w polskim sklepie za przeszło 60zł (!!) ale to wszystko, te filmy są po prostu zbyt niszowe. Ale jeśli nadal boli Cię piractwo, to ściągnij film, obejrzyj i natychmiast skasuj, później napisz recenzję. Warto również zaopatrzyć się w program Napiprojekt, jeśli chcemy oglądać jakieś egzotyczne dzieła w stylu "Pintu Terlalang" i potrzebujemy tłumaczenia.

Pierwsze kroki

Wchodzimy na http://www.imdb.com/ i próbujemy zaznajomić się z główną stroną, u mnie wygląda to tak:


Ignorujemy crap z Hollywood promowany na głównej i natychmiast przechodzimy do okienka "Find movies..." na górze.

Wybieramy klimaty

Zanim zaczniemy poszukiwania, zadaj sobie pytanie: wolisz kino azjatyckie czy zachodnią sztukę?

Gdy już odpowiedziałeś sobie na to pytanie, zadaj sobie kolejne: szukasz czegoś ohydnego czy może tylko absurdalnego?

Teraz wybierz jeden z poniższych punktów, odpowiadający Twoim wyborom:

 • Azjatyckie kino i dużo krwi! Wpisz do wyszukiwarki "Gozu" (pełna nazwa: Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) teraz przejedź do połowy strony aż ujrzysz okienka "People who liked this also liked..." oraz "User Lists" (po prawej). Zacznij przeglądać podobne filmy i poczytaj sobie listy w stylu "top violent movies". Zainteresuj się reżyserem o imieniu Takashi Miike. Warto też zacząć poszukiwania od filmu "I Saw the Devil" (jeden z moich ulubionych)
 • Azjatyckie kino i absurd! Wpisz do wyszukiwarki "Funky Forest" (pełny tytuł: Naisu no mori: The First Contact). Jeśli go jeszcze nie widziałeś, zobacz go koniecznie. Teraz przejedź do połowy strony aż ujrzysz okienka "People who liked this also liked..." oraz "User Lists" (po prawej) i zacznij je przeglądać. Niestety ciężko znaleźć absurdalną, wschodnią komedię, która nie jest jednocześnie ohydna.
 • Zachodnie kino i dużo krwi! Jak nisko chcesz zejść? Jeśli chcesz filmy z dobrą fabułą i zdjęciami, ale dużym wiadrem absurdu, to wpisz do wyszukiwarki "Brain Damage". Teraz przejedź do połowy strony aż ujrzysz okienka "People who liked this also liked..." oraz "User Lists" (po prawej). Lata 1980-1990 były prawdziwą kopalnią, wypełnioną genialnymi, krwawymi filmami, które naprawdę nie miały nic do ukrycia, szukaj i oglądaj je!. Jeśli jednak chcesz zaszaleć kompletnie (UWAGA! Nie polecam zaczynać od tego, jeśli dopiero zaczynasz oglądać tego typu filmy!) to wpisz "Slaughtered Vomit Dolls", poprzeglądaj podobne filmy i user listy o tytułach "gory an/or perverted movies!".
 • Zachodnie kino i absurd! Szukaj horrorów! Wpisz do wyszukiwarki "Slithers", "The Fly", "Society" (dobry początek) czy "Parents". Teraz przejedź do połowy strony aż ujrzysz okienka "People who liked this also liked..." oraz "User Lists" (po prawej). Warto przekopać user listy które przedstawiają "złe" filmy z lat 80-tych.Pobieramy śmiało!

Gdy już trafiliśmy na filmy z interesującym streszczeniem fabuły, szukamy je na stronach (piratebay, kickass torrents) i ściągamy! Pamiętaj, że większość filmów będzie miało okropne tytuły w stylu "Psycho Gothic Lolita" czy "Mordercze Klauny z Kosmosu", ale o to chodzi! Jeśli tytuł zwala Cię z nóg, natychmiast ściągaj ten film. "Normalny" kinoman nawet by nie tknął kijem filmów z takimi tytułami, ale ty musisz nauczyć się je kochać. Odwagi!

Więcej!

Obejrzałeś pierwsze filmy i Ci się podobały? Świetnie! Teraz wybierz swój ulubiony i kliknij na imię reżysera na stronie. Sprawdź resztę jego filmów, być może ma do zaoferowania kolejne, które idealnie trafią w Twój gust.

Gatunki

Najlepsze efekty uzyskujemy szukając filmów "horror", "sci-fi", "thriller" oraz "drama" i to wszystko z dopiskiem "comedy".

Wtajemniczenie

Po obejrzeniu kilku filmów, wróć na główną stronę imdb i przewiń ją na sam dół. Powinieneś tam widzieć listę "Recently Viewed", kliknij na "manage history" i tadaaam! Masz całą listę ostatnio przeglądanych filmów! Używaj tego, by znowu znaleźć nowe tytuły o podobnej tematyce.


W czasie ściągania możesz też natrafić na reklamy stron, zajmujących się tego typu filmami (np. FreakyFlicks). Warto z nich skorzystać, ułatwią Ci szukanie.

To wszystko, życzę miłego szukania oraz oglądania. Pochwal się również, jeśli trafiłeś tym sposobem na jakieś dziwne filmy lub pokręcone tytuły.

3 komentarze:

 1. "The Fly" w przykładach? "Mucha" to klasyka sf - oba filmy. Za to nie widzę "Braindead".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przedstawiam tutaj listy filmów do obejrzenia, tylko od czego zacząć własne szukanie innych filmów. Wpisując muchę można trafić na film Wideodrom a tam już z górki, chociażby na listę "Bes Surrealistic Movies".

   Usuń
  2. OK. Po prostu zdziwiła mnie w tym towarzystwie. ;)

   Usuń